Tarhana çeşitleri

Ülkemizde oldukça değerli bir gıda türü olan tarhana, çeşitli sebzelerin karışımı ile harmanlanarak önce katı daha sonra ise güneşte kurutularak toz haline getirilmektedir. Hem katı hem toz hali ile de kullanılabilen tarhana çeşitleri kullanıcılarının isteklerine ve zevkine uygun bir şekilde üretilmektedir. Uzun yıllardır kültürümüzde var olan tarhana içerisinde yer alan besinlerden kaynaklı oldukça yararlı ve sağlıklı bir üründür. Birçok vitamin, mineral içeren tarhana çeşitleri sağlık açısından kullanımı tavsiye edilmektedir. Her mevsim yemeği yapılabilen tarhana çeşitleri özellikle kış aylarında çeşitli rahatsızlıklara karşı vücut direncini yükselterek koruyucu bir görev taşımaktadır.

Hem sağlıklı hem lezzetli!

Çeşitli ana yemek çeşitleri bulunan tarhanalar aynı zamanda çorbası ile de sofralarımızda lezzet şöleni yaratmaktadır.Her kültüre göre yapımın çeşitlilik içermekte olan tarhana çeşitleri, hazırlanma ve kurutma sürecinde farklılıklar taşımaktadır.Hatay yöresel ürünlerinin başında gelen tarhana çeşitleri, besin deposu özelliği ile mutfağınızda birçok lezzete dönüşmekte ve vücudun bağışıklık sistemini yükselterek sağlığınızı korumaktadır. Enfeksiyon ve solunum rahatsızlıklarında özellikle oldukça yararlı olan tarhana çeşitleri, kokusu ve farklı aroması ile Antep’in ve Hatay’ın lezzetli ürünlerindendir.

Antep’ten ve Hatay’dan lezzet şöleni!

Hatay’ın ve Antep’in el emeği ile üretilmekte olan tarhana çeşitleri, taze sebzeleri ve katkı maddesiz tamamen organik içerikleri ile evlerinize sağlıklı bir lezzet şöleni yaşatmaktadır. Organik çorbalık ve çerezlik tarhana çeşitleri ile Antep Hatay Yöresel, müşterilerine hem sağlıklı hem lezzetli sofralar sunmakta aynı zamanda Türkiye’nin her bölgesine güvenli ödeme yöntemi ile eşsiz lezzetlerini göndermektedir.