Baharat çeşitleri

Yüzyıllardır Dünya ve Türk mutfağında yer alan baharatlar; bitkilerin yaprak, tohum ya da kök kısımlarından elde edilmektedir. Hem taze şekilde hem de kurutulup çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanılan baharat çeşitleri, eşsiz lezzetleri ve kokuları ile sofralarımıza uzanmaktadır. Her kültürde kullanım şekilleri değişen baharat çeşitleri temelinde yemek, içki gibi gıdalarda aromayı değiştirerek lezzeti arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Kullanımına bağlı olarak çeşitlerine ayrılmakta olan baharat çeşitleri sıklıkla acı, ekşi ve acı- tatlı aromaları ile kullanıldığı gıda ve içeceğin daha lezzetli olmasını sağlamakta ve aynı zamanda çeşitli renkleri ile görsel bir şölen yaratmaktadır.

Tazeliğin ve doğallığın eşsiz buluşması!

Doğanın bize sunduğu bitkilerden elde edilen baharatlar, doğallığın ve tazeliğin kapılarını açmaktadır. İnsan sağlığına da olumlu etkileri olan baharat çeşitleri birçok rahatsızlığın önüne geçmekte ve vücudun dengesini sağlamaktadır. Bu sebeple sofralardan eksik edilmemesi gereken baharat çeşitleri, ihtiyaca ve isteğe göre kullanılmalıdır. Gaziantep yöresel ürünleri içerisinde yer alan baharatlar birçok çeşitlerine ayrılmaktadır.

Ev yapımı lezzetler bir tık ile kapınızda!

Kullanım alanlarına göre farklı biçimlerde harmanlanan bu baharatlar; doğal acı pul biber, tomurcuk gül kurusu, ev yapımı isot, haspir, tane karabiber, kimyon, sumak, zencefil; toz karabiber, kimyon, acı biber, sumak, tarçın, zencefil, tatlı biber; kekik çayı, kavrulmuş susam, çörek otu, çubuk tarçın, et baharatı, tavuk baharatı, yemeklik kekik, tatlı pul biber, beyaz susam, çok acı pul biber gibi alternatif tatları ile kullanıcısı ile buluşmaktadır. Doğal ve taze şekilde toplanan bitkilerden elde edilmekte olan antep baharatları, sofralarda eşsiz lezzetler yakalamanız için çeşitli işlemlerden geçirilmektedir. Kullanımınıza göre çeşitli aşamalardan geçirilen antep baharatlarına toz, kuru ya da tane şeklinde ulaşabilir, isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. Gaziantep yöresel ürünlerini online satış ile sofralarınıza katan Antep Hatay Yöresel, güvenli ödeme seçenekleri ile Türkiye’nin her bölgesine lezzetleri sunmaktadır.